Když potřebujete vidět perfektně při práci u počítače

Specifika práce u počítače

Dnešní doba klade značné nároky na práci na blízko. Každá soustavná činnost pozorovaná nebo prováděná v určité vzdálenosti před očima vyžaduje zapojení akomodace a konvergence (sbíhání) očí. Taktéž i práce u počítače. V naprosté většině činností souvisejících s počítačem dochází i k nutnosti vidět podklady, nejčastěji umístěné v menší vzdálenosti než je monitor počítače. Oči pak musí neustále zaostřovat na několik vzdáleností (monitor, klávesnice, podklady, zákazník za monitorem). Tato činnost je pro oko náročná a po delším zapojení zrakového aparátu často dochází k únavě, rozostřování vidění a poklesu výkonnosti.

Správné brýle určené pro práci na počítači dokáží uvedené situace vyřešit tak, že sníží zapojení zrakového aparátu a práce v uvedených podmínkách se stane příjemnější. Ruku v ruce s tím přichází i větší efektivita práce.

Správné brýle ovšem znamenají různá řešení pro různé klienty. Základním řešením jsou jednoohniskové brýle, které jsou určené pro jednu konkrétní vzdálenost. Nejčastěji právě monitor počítače. Na předměty bližší pak klient zaostřuje pomocí své vlastní akomodace.

Pokud je schopnost akomodace snížená, je možné zajistit vidění na dvě rozdílné vzdálenosti bifokální čočkou. V horní části čočky je počet dioptrií určených pro sledování monitoru, v dolním segmentu je počet dioptrií pro sledování podkladů nebo klávesnice. Nevýhodou je určitý skok obrazu na přechodu mezi jednotlivými segmenty.

Tuto nevýhodu odstraňují speciální degresivní čočky. Také v sobě obsahují zóny pro pozorování monitoru i podkladů.  Tyto zóny nejsou odděleny nevzhledným přechodem segmentů. Dioptrická hodnota pro vidění na blízko plynule přechází k dioptrické hodnotě pro větší vzdálenost.

Můžete vidět takto:

 

Pohled na počítač přes brýle na blízko

Pohled na počítač pouze s brýlemi na blízko

 

Nebo s kancelářskou čočkou takto:

Pohled přes kancelářskou čočku nejvyšší třídy

 

Pokud Vás nabízené řešení zaujalo, zamluvte si svůj termín konzultace.


Copyright © 2011 Bonus Optik. Všechna práva vyhrazena.